play my finger 2013

 

 

 

WYKONAWCY, Z KTÓRYMI MAMY ZASZCZYT WSPÓŁPRACOWAĆ W ROKU 2013

Zdenek Bina Acoustic Project, Czechy - śpiew, gitara

Zdenek Bina - guitar, vocal

Jan Urbanec - bas

 

Zapytany o swoje fascynacje muzyczne, o swoich mistrzów, Zdenek wymienia tylko jedną osobę, Billy Holliday. Od niej nauczył się jak muzyką wyrażać własne uczucia. Mówi, że grając czuje, iż jego wewnętrzny duch wiąże się z duchem piosenki, gra sercem.

Nie opisujmy muzyki zapraszam do jej posłuchania.

Duet

 

Gejza Bendig  - Czechy 

Terne Chave to był jeden z najlepszych i odnoszący największe sukcesy, romski zespół w Czechach. Jego leader gitarzysta i wokalista Gejza Bendig kontynuuje karierę muzyczną. Interesują go małe, akustyczne składy grające bardziej tradycyjną muzykę. Muzyka cygańska to przede wszystkim emocje, radość i smutek, miłość i nienawiść oraz tęsknota za wolnością. Taka jest muzyka duetu, pomimo, że zahacza o różne stylistyki jest na wskroś cygańska.

możliwy warsztat

BITUMEN - W prywatnej rozmowie lider przyznaje że dotychczasowe dokonania, pomimo wielu koncertów, nagród i uznania dla ostatniej płyty, wydają mu się być miałkie. Uważa, że nie tylko jego muzyka ale większość światowej produkcji zaszła w ślepą uliczkę i donikąd nie zmierza.

Bracia Teofilowiczwie - Serbia - duet Ratko i Radisa Teofilowiczowie, obaj śpiew

 

Wsłuchując się w koncert, unoszący w rejon odległych Bałkanów, możecie stać się częścią tej magii, gdzie dwóch śpiewa jak jeden utrzymując marzenie wciąż żywymi.

Bracia bliźniacy, Ratko i Radisa Teofilowiczowie, są unikalnymi, w pełnym tego słowa znaczeniu, wykonawcami dawnej muzyki serbskiej i bałkańskiej. Zgłębili „tajemnicę drugiego głosu„ i odnaleźli dawno zagubione harmonie tradycyjnego śpiewu.

 

 

duet, możliwy warsztat

Žiarislav, Słowacja

 

Miro Svicki, śpiew, fujary, pasterskie piszczały, bębny, ozembuch, drumle, skrzypce, złóbcok, basy, gitara basowa, gitary.

 

Bytosti to istoty, nie zawsze z tego świata. Mieszkające obok nas duchy, zwierzęta, drzewa, kamienie. Ziarislav zaprosił je wszystkie do swojego zespołu zaklinając w jedyną swego rodzaju, słowiańsko góralską, muzykę gdzie brzmienie słowackich piszczał przywołuje w wyobraźni szum górskiego wiatru igrającego wśród smreków, skaczącego po tatrzańskich turniach.

 

solo, zespół "Żiarislav a Bytosti", możliwy warsztat   

GORĄCO POLECAMY: MUZYKĘ  

ZURGO Węgry - (koncert, warsztat tańca)

Muzyka Zurgo jest muzyką węgierskojęzycznej mniejszości Csango, żyjącej w rumuńskiej Mołdawii. Gregoriańskie chóry, ballady, lamenty, pieśni miłosne, melodie taneczne średniowieczna, renesansu i współczesności ukazują bogactwo tradycji narosłej od pokoleń.

W tych przepięknych piosenkach bije serce przeszłości wraz z przesłaniem dla  teraźniejszości. Przywoływane są uroczystości, radości i smutki, przeszłych pokoleń.

„Tego nie można się nauczyć, wiedza gdzieś się zapodziała. Musisz kierować się sercem” twierdzi Roka Balog Anti, muzyk z Farrafalva (Faraoani w mołdawskiej części Rumuni). Sztuka upada z pokolenia na pokolenie. Muzyczne umiejętności może przekazać tylko mistrz ale uczeń musi bardzo pragnąć posiąść tę sztukę. Jak Prometeusz ogień

 

Lídia Draskóczy – skrzypce; Borbála Konkoly – śpiew; Bercel Nagy – flet, kaval, tilinkó; László Németh – koboz; Félix Benke – perkusjonalia. (POSŁUCHAJ MP3)

 

NISOS

Nisos w języku greckim oznacza wyspę. Wyspą, oddaloną od ojczyzny, jest założony przez klarnecistę i kompozytora Nikosa P Koulourisa, zespół. Nisos tworzy w górniczej Ostrawie a jego członkowie wywodzą się z rodzin greckich uchodźców. Wyspą umieszczoną w nazwie ma być Kreta, jednak muzyka zespołu często opuszcza jej brzegi penetrując tradycje Bałkanów i Azji Mniejszej. Muzycy wykorzystują tradycyjne elementy regionalna czyniąc z nich atut nadający ich twórczości silne poczucie oryginalności.

 

Sofia Prusali – vocal; Nikos Petros Koulouris – clarinet; Tomas Rossi - arabic perkussions, kaval, vocal; Milan Bator - cretan Laouto, oud, guitar; Vaggelis Vasilakos - bouzouki, sazi, vocal; Premek Mixa - double bass; Yiannis Yatagandzidis - cretan lyra; Mohamed El Saban - arabic percussions.

www.nissos.myspace.com/nisos

GORĄCO POLECAMY: TEATRY  

SAKHNA, KIRGISTAN

"MAŁE EPOSY"

 

 

NANOHACH -CZECHY

Dostojewski "Zbrodnia i Kara"

PRAWIE OPERA DLA JEDNEGO TANCERZA

www.nanohach.cz

 

 

 

DUET ALTAI KHANGAI - Mongolia (posłuchaj mp3)

 

  to jeszcze muzyka.

WYKONAWCY Z KTÓRYMI MAMY ZASZCZYT WSPÓŁPRACOWAĆ W ROKU 2013

ZDENEK BINA + HONZA URBANEC, Czechy

 

POCZĄTKI

Zdenek pierwszy raz trzymał gitarę mając piętnaście lat. Zakochał się w niej po pierwszych trzydziestu minutach grania. Jest samoukiem, jak sam się przyznaje dość długo nie znał nut czy akordów. Grać nauczył się intuicyjnie a z gitarą zawarł braterstwo krwi, niejednokrotnie ćwicząc w mozole do pierwszych ran. Zapytany o swoje fascynacje muzyczne, o swoich mistrzów, wymienia tylko jedną osobę: Billy Holliday. Od niej nauczył się jak muzyką wyrażać własne uczucia. Mówi, że grając czuje, iż jego wewnętrzny duch wiąże się z duchem piosenki. Gra sercem.

-123min. Pierwszą formacją Zdenka był, Walk Choc Ice. Po jej opuszczeniu w 1995 roku Bina często dżemował ze perkusistą, Dominikiem Tumą. Duet ten szybko zdobył uznanie. Latem 1997 roku wystąpił jedyny raz w Polsce a jesienią dołączył do zespołu basista Frederik Janacek. Tak zaczęła się historia jednej z najpopularniejszych a na pewno najciekawszych grup czeskich -123min. Zespół koncertował, nagrywał płyty, zmieniał perkusistów, zapraszał gości. Zdenek zapraszany był przez innych wykonawców do nagrań. Jego gitarę usłyszeć można na drugiej płycie zespołu Monkey Business. Nagrane przez niego dźwięki zastąpiły solo przygotowane przez Hirama Boulocka. Zdenka usłyszeć można też, na płycie cygańskiej formacji Terne Chave oraz w filmie Jana Hrebejka „Horem Padem”.

Acoustic. Duża popularność zespołu -123min. zmuszała do ciężkiej pracy, nieustanne podróże, niezliczone koncerty wyczerpywały muzyków. Jednak gdy muzycy zrobili sobie wolne, po tygodniu okazało się, że Zdenek już zacząłby grać. Zaprosił muzyka, perkusjonistę i z akustycznymi instrumentami wyruszyli w krótką trasę koncertową. Spotkała się ona z gorącym przyjęciem. W kolejnych latach gitarzysta był zapraszany przez inne zespoły jako gość, pozostawiano mu zawsze chwilę na solowy występ. Te półgodzinne niekiedy czterdziestominutowe wystąpienia, spowodowały, że powstał pomysł akustycznego grania. Zaczęła się praca nad programem. Rozpad zespołu -123min. w grudniu 2009 roku przyspieszył powstanie Zdenek Bina Acoustic Project. Tym razem do współpracy zaproszony został basista Jan Urbanec. Duet ten oficjalnie zaistniał w sylwestrowym programie Czeskiej Telewizji „Noc z Andelem”.

Muzyka. To co będzie można usłyszeć na koncercie to: ethno jazz soul music, lub worldgroove music. Takimi określeniami posługuje się, do opisania tego co można usłyszeć na koncertach, Zdenek Bina. Nie opisujmy muzyki, zapraszamy do jej posłuchania.

oficjalna strona: www.zdenekbina.com

 

TEOFILOVICI bracia, Serbia

duet wokalny

 

www.myspace.com/teofilovici

„Naszym obowiązkiem jest tu w Serbii, naszej ojczyźnie z urodzenia i wyboru,

za pomocą „pradźwięku”, który wszyscy nosimy głęboko w sobie, pośredniczyć między przeszłością a teraźniejszością.”

                                                                                                                     - Ratko i Radisa Teofilowiczowie

 

 

Witajcie w sekretnym świecie bałkańskich tradycji. Odkryjcie magiczne misteria i tajemnice dawno zapomnianych głosów pochodzący z najbardziej fascynującej części Europy.

 

Bracia bliźniacy, Ratko i Radisa Teofilowiczowie, są unikalnymi, w pełnym tego słowa znaczeniu, wykonawcami dawnej muzyki serbskiej i bałkańskiej. Podczas piętnastu lat poszukiwań, poprzedzających sceniczną karierę, zgłębili „tajemnicę drugiego głosu„ i odnaleźli dawno zagubione harmonie tradycyjnego śpiewu.

 

Muzyka Braci Teofilowiczów odwołuje się do ponad dwustuletniej tradycji muzycznej przywołując duchowość całego regionu. Wiele z wykonywanych przez duet pieśni było głęboko zakopanych w pamięci ludzkiej lub zupełnie zapomnianych, z niektórych pozostały tylko fragmenty. Bracia wiele czasu poświęcili na ich odszukanie i ożywienie na przywrócenie oryginalnych znaczeń, i uczuć. Wzbogacają swoje pieśni o własne, współczesne emocje. Wykonują je z wielkim respektem i szacunkiem dla przeszłości, teraźniejszości i przyszłości regionu, z którego pochodzą.

 

Wsłuchując się w koncert, unoszący w rejon odległych Bałkanów, możecie stać się częścią tej magii, gdzie dwóch śpiewa jak jeden utrzymując marzenie wciąż żywymi.

Debiutancki album "Cuvari sna" (Strażnicy snu) wydany w 1998 roku był pierwszym z planowanej, niekonwencjonalnie wydawanej i ciekawie opracowywanej, czteropłytowej serii. Drugi „Sabazorski Vetrovi” (Wiatry Świtu) wydany został w 2003. W 2005 roku ukazał się „Concert – Belgrade Live”.

 

Od 1994 roku bracia Teofilowiczowie nagrali ponad czterdzieści piosenek dla Narodowego Radia i Telewizji. Brali udział we wszystkich ważnych festiwalach oraz muzycznych spotkaniach o charakterze religijnym i świeckim. W 1997 i 1998 dwukrotnie, w Norwegii i Słowenii, reprezentowali Jugosławię na festiwalu muzyki etnicznej organizowanym przez europejską organizację telewizyjną Mircom. We wrześniu 1999 Bracia zostali entuzjastycznie przyjęci na festiwalu muzyki etnicznej w macedońckim Skopje. Duży sukces odniosły tam też prowadzone przez nich warsztaty dla mężczyzn, których tematem był tradycyjny śpiew serbski.

Nie tylko była Jugosławia jest miejscem koncertów. Kraje które odwiedzili to Japonia, Węgry, Czechy, Francja, Włochy, Rosja, Kanada, Malta, USA, Albania, Austria, Niemcy.

Naša dužnost je da u Srbiji, našem izvoru i izboru, budemo posrednici između prošlog i sadašnjeg vremena, kroz pra zvuk koji svi nosimo negde duboko u sebi - Teofilovići

 

 

ŽIARISLAV - SŁOWACJA

www.myspace.com/ziarislav  www.ved.sk

PROJEKTY

Drevnotepy - solowy projekt

Žiarislav a Bytosti - zespół

Żiarislav stworzył własną szkołę, wykorzystania muzyki w pracy nad sobą, w kształtowaniu postawy twórczej i życiowej dorosłych i dzieci. Nazwał ją Drogą Końcówki. Metoda ta łączy w sobie prostotę słowackich piszczał, naturalne życie, prastare pogańskie, prasłowiańskie tradycje, poszanowanie dla siebie samego, drugiego człowieka i otaczającego nas świata, zwierząt roślin, gór, kamieni, nieba, ziemi, wody.

Muzyk, multiinstrumentalista i piosenkarz, wytwórca muzycznych instrumentów, publicysta, pisarz, z wykształcenia geolog. Żyje w odludnym miejscu Słowacji, Stolicznych Wierchach, gdzie prowadzi proste związane z przyrodą życie. Oprócz twórczości artystycznej zajmuje się hodowlą zwierząt, wyrobem sera, pieczeniem chleba. Rozpoznawany jest nie tylko jako wybitny muzyk, ale etnograf i etnomuzykolog. Stara się odtworzyć pierwotną, słowiańską kulturę, widząc w niej lek na bolączki współczesnego świata. Powrót do przyrody, życie z nią w harmonii, tradycyjne zajęcia i medycyna naturalna to styl jego życia.

 

 

 

 

 

Żiarislav upodobał sobie szczególnie słowackie piszczałki. Najprostszą z nich, końcówkę, uważa za instrument wyjątkowy. Jej pełne alikwot brzmienie i prosty sposób gry stawia ją pośród ludowych instrumentów muzykoterapeutycznych, mających charakter relaksacyjny i leczniczy. Żiarislaw wytwarza i wykorzystuje na koncertach oprócz końcówek, fujarki i fujary, należące do tej samej rodziny piszczałek wykonanych z czarnego bzu. Mają one w odróżnieniu od końcówek nawiercone po trzy otwory. Brzmienie słowackich piszczał przywołuje w wyobraźni szum górskiego wiatru igrającego wśród smreków, skaczącego po tatrzańskich turniach.

  

Bytosti to istoty, nie zawsze z tego świata, mieszkające obok nas duchy także zwierzęta, drzewa, kamienie. Ziarislav zaprosił je wszystkie do swojego zespołu zaklinając w jedyną w swoim rodzaju słowiańsko góralską muzykę. Muzycy tworzący zespół wykorzystują obok wspomnianych już piszczał, korytkowe skrzypce, drumle, bębny – doby, basy, ozembuch czyli znane z naszej tradycji diabelskie skrzypce.

 

W 2006 roku piosenka „Ked pojdem do sveta” z płyty Bytosti Hore  została nominowana do prestiżowej Just Plain Folks Music Awards. Zirislav sam i z Bytostami wydał już dwanaście płyt. Znalazły się na nich jego własne piosenki i adaptacje ludowych motywów.